czwartek, 11 sierpnia 2011

Spica poraz kolejny

O Samsung Galaxy i5700 pisałem już wcześniej nie raz, a to ze względu na fakt posiadania tego właśnie telefonu. Dzisiaj piszę dlatego, że nie każdy wie, co tak dokładnie dzieje się w kwestii rozwoju tego modelu. A w brew pozorom dzieje się wiele, przynajmniej nieoficjalnie, bo żadnych konkretów z ust głównego programisty pracującego nad tym telefonem niestety nie usłyszymy.
Otóż, użytkownik Samdroid.net o nicku tom3q, który znany jest na pewno większości czytelników za sprawą niekończącej się pracy nad sterownikami 3d do Spicy, zabrał się jakiś czas temu za dostosowanie jądra w wersji 2.6.38 na potrzeby Spicy, tak, żeby można było wykorzystać pełnię możliwości Androida w wersji 2.2 i wyżej.
Kiedy już jego praca po woli zaczynała być namacalna, tom3q doszedł do wniosku (na pewno po wnikliwych testach), że samo jądro nie wystarczy, dlatego, że obecne wersje Froyo, oraz Gingerbread dla i5700 są pełne hacków, które miały obejść braki jakie miało stare jądro. Oznaczało to, że nowe jądro nie będzie działać na nieoficjalnych updatach systemu. Co zrobił tom3q? Poszedł na całość i zabrał się za dostosowywanie systemu do nowego jądra. Żeby było ciekawiej, nie robi tego tylko i wyłączenie dla jednej wersji systemu, bo postanowił przygotować pakiet AOSP (czyli Android w najczystszej postaci, takiej, jaką dostarcza nam Google) oraz w wersji CyanogenMod (oficjalnie wspieranej przez CyanogenMod team!). Oba systemy to oczywiście Android 2.3.
Ale to nie wszystko. Ostatnio zaczęło się mówić o tym, że Android dostanie najnowszą wersję jądra (3.0) wraz z najnowszą aktualizacją systemu (Icecream Sandwich?). Co na to tom3q? Podobno dostosowywanie tego jądra na potrzeby Spicy już trwa, i nieoficjalnie mówi się, że wydane zostanie przez tomqa wraz z jądrem 2.6.38 lub w zamian za nie.
Muszę powiedzieć, że jest to dość odważne posunięcie, i gdyby nie fakt, że tom3q pieczołowicie updatuje statusy swoich projektów na githubie, to nie wierzyłbym, że to się kiedyś skończy. Patrząc na to wszystko z boku od dobrych kilku miesięcy, myślę, że realną datą zakończenia prac nad najnowszą wersją androida dla Spicy jest końcówka sierpnia, lub w najgorszym przypadku września. Trzymam kciuki...
Co wy na to?
Jeśli nie wierzycie, zerknijcie sobie na github tomqa i przeanalizujcie fakty...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz