środa, 15 września 2010

Robimy zrzut ekranu

Na pewno widzieliście już wiele zrzutów ekranu z urządzeń działających pod systemem Android, ale niestety nie każdy wie jak je zrobić. Można do tego celu zainstalować sobie aplikację z Android Market, ale niestety nie będzie ona działać jeśli wasz system nie jest zrootowany. Wówczas jedynym sposobem na pochwalenie się swoim pulpitem z telefonu jest podłączenie go do komputera i zrobienie zrzutu ekranu za pomocą narzędzi dla programistów. Brzmi to niezachęcająco i skomplikowanie, ale uwierzcie mi, że tak nie jest.
A zatem do dzieła...
1. Zaczynamy od zainstalowania sterowników USB dla urządzeń z systemem Android. Można je pobrać tutaj. Ci z was, którzy instalowali aplikacje do zarządzania telefonem spod systemu Windows nie będą musieli tego robić.
2. W telefonie idziemy do Ustawienia -> Aplikacje -> Programowanie i odhaczamy opcję Debugowanie USB
Debugowanie USB
3. Pobieramy narzędzia dla programistów Android SDK z tej strony i rozpakowujemy je w dowolnym miejscu na komputerze. Użytkownicy Windows wybierają pierwszą paczkę.
Android SDK

4. Teraz ściągamy JDK (Java Developers Kit) ze strony producenta. Do wyboru jest mnóstwo różnych plików, ale was powinien interesować JDK 6 Update XX (na zrzucie poniżej Update 21)
JDK
Gdy plik zostanie pobrany, instalujemy go na komputerze.
5. Podłączamy telefon do komputera.
6. Wchodzimy do katalogu, do którego wypakowaliśmy Android SDK. W folderze tools klikamy na plik ddms (lub ddms.bat) i uruchamiamy program Dalvik Debug Monitor.
7. W lewej górnej części okna pojawi się nam lista urządzeń z systemem Android podłączonych do naszego komputera. Wybieramy nasz telefon.
Dalvik Device Monitor
8. Aby wykonać zrzut ekranu naszego telefonu wystarczy teraz w Menu głównym wybrać Device -> Screen Capture..., lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl+S.
9. Otworzy nam się okno w którym zobaczymy obraz wyświetlany w danej chwili na ekranie urządzenia. Do wyboru mamy takie opcje jak Refresh (Odśwież), Rotate (Obróć), Save (Zapisz), Copy (Kopiuj), Done (Zrobione). Wybierając opcję Save pojawi się okno w którym wybieramy miejsce i nazwę pod jaką mamy zapisać wykonany zrzut ekranu.
Device Screen Capture

10. Gotowe!
Mój pulpit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz